Jak jsme se snažili chránit životní prostředí

10.01.2018

Říká se, že příroda je mocná čarodějka. Zároveň je to i naše společná matka, všichni jsme z ní vzešli a všichni se k ní na sklonku svých dní zase vrátíme. Ne každý však užívá toho, co nám dává s úctou a respektem. Často bereme okolní životní prostředí jako samozřejmost. Každé ráno vysvitne slunce, můžeme dýchat, z kohoutků teče studená i teplá voda, v zimě si užíváme sněhu na horách, v létě nadšeně vyrážíme na pohádkové dovolené u smaragdových moří, hledáme klid v lesích, když už nemůžeme vydržet neustálé drnčení notifikací na našich smartphonech...To vše víme. Co ale dáváme Zemi nazpět? Přemýšleli jste někdy nad tím? Zkusme nejen brát, ale také dávat. Chraňme si naše zdraví, blízké osoby a majetky, ale stejně tak i přírodu a vše živé, co se v ní narodilo. 

V pradávných dobách byla společnost rovnostářsky rozdělena na lovce a sběrače. Já jsem jasný sběrač, v aplikaci na danou problematiku - sběrač odpadků. Znečišťování přírody je hned za týráním zvířat a ubližováním dětem, faktem, který nemohu nikdy akceptovat. V ČR jsem se účastnila velice povedené akce "Ukliďme svět, ukliďme Česko", která se pravidelně koná na začátku měsíce dubna. Krátce po příjezdu na Kypr jsem podpořila úklid jedné krásné pláže, který pořádalo místní sdružení Friends of the Earth Cyprus spolu s Greenpeace Rainbow Warrior (viz tento článek). Zde jsem si poprvé uvědomila, že na Kypru si s odpadem a recyklací hlavu příliš nelámou. A tak jsme se za podpory dalších "zeleně" smýšlejících dobrovolníků snažili a stále snažíme alespoň o malou nápravu, ač se to často zdá jako "Sisyfovská práce". Ve spolupráci s organizací Almyras jsme uspořádali několik workshopů a eventů zaměřených směrem k ochraně životního prostředí, s cílem především trochu "probudit" místní obyvatele. Problémem je, že zde chybí rozsáhlejší environmentální osvěta a podpora ze strany státu. Když jsem poprvé vyrazila s pytli roztříděného odpadu pocházejícího z naší malé domácnosti hledat příslušné popelnice, cítila jsem se asi jako Frodo Pytlík nesoucí Prsten moci do Mordoru. Nachodila jsem nejméně tři kilometry a našla pouze jedno sběrné místo pro sklo a papír, a to podotýkám, že bydlíme téměř v centru města. Nakonec jsem byla poučena, že musím v supermarketu koupit speciální pytle na PMD recyklaci, a ty pak umístit před dům, kde je vyzvedne popelářské auto. Jeden 60 l pytel stojí 50 eurocentů a rozhodně není k dostání v každém marketu. Práci popelářů jsem párkrát pozorovala oknem a nepřišlo mi, že by rozlišovali jednotlivé druhy odpadu. Když si to tak shrneme, místní nemají příliš motivace pro recyklování odpadu. Další velice špatnou věcí je fakt, že v každém obchodě dostanete igelitovou tašku na cokoliv jen chcete. Malý kousek pizzy jsou vám schopni v rychlém občerstvení zabalit do ohromné plastové krabice, kam by se vešla celá pizza. To je nad moje chápání. 

Svou teorii o nepříliš dobrém nakládání s odpady na Kypru, nyní podpořím několika daty z oficiálních statistik Eurostatu. Podle údajů z roku 2014, je Kypr s 626 kg/osoba vyprodukovaného odpadu domácností, na druhém místě v EU. Průměr všech zemí EU činí 475 kg na osobu. Co se týče nakládání s tímto odpadem, na Kypru skončí 75% na skládkách - Kypřané zrecyklují pouze 13% odpadu a v kompostárnách skončí zbylých 12%. Evropský průměr pro odpad, který putuje na skládky, je na úrovni 28% . Jak sami vidíte, rozdíly jsou markantní a co je nejsmutnější, kyperská vláda si s upozorněními, která pravidelně dostává na toto téma od Evropské komise, hlavu příliš neláme.

Doposud jsme se zúčastnili dvou velkých uklízecích akcí pod záštitou Evropské komise a sami zorganizovali další dvě. První z nich proběhla nedaleko vodní nádrže Kourris, kde jsme v počtu dvanácti dobrovolníků sesbírali a roztřídili 36 pytlů odpadu, staré televize, plastové židle a další nepořádek. Pro tuto akci se nám podařilo získat finanční podporu od společnosti Garpozis - naše první dotace, to bylo radosti! Druhé uklízení proběhlo ve vesnici Agia Varvara nedaleko Nikósie. Zde se podařilo sesbírat a vytřídit 21 pytlů a výjimečné na této události bylo, že se jí zúčastnilo i několik dětí. A to je skvělé, kde jinde bychom měli začít než u těch nejmenších! Během koupací sezóny jsme pak pravidelně s sebou nosili v tašce pytle a rukavice a než se odebrali z pláže domů, posbírali jsme k tomu i nějaký ten odpad. Semináře v prostorech naší asociace proběhly na téma jak správně recyklovat, jak využít ekologické materiály během ženského menstruačního cyklu a snažili jsme se být i kreativní a z odpadních materiálů vytvářeli různé dekorace. V lednu nás čeká ještě workshop o pěstování rostlin v městské betonové zástavbě. Na téma ochrany životního prostředí jsme diskutovali i v rámci dvou Radio Show v Cut Radiu. Nejsme vyloženě environmentální organizací, tudíž není prostor se problematice trvale udržitelného rozvoje více věnovat. I přesto jsem ráda, že se nám alespoň něco málo podařilo. Od roku 2015 probíhá na Kypru projekt "ReThink, Reduce - Reuse - Recycle", dotovaný z programu EU Life +. Je to moc hezká kampaň, do které je zapojeno mnoho důležitých subjektů, včetně místních samospráv. V návaznosti na požadavky EU, Kypr musí do roku 2020 dosáhnout bodu, kdy bude 50% veškerého vyprodukovaného odpadu recyklováno. Tak budeme držet pěsti! :)

© 2017 Jitka Kolová. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky